Blog

Genel Yaşlılık ve bakım maaşı almak artık daha kolay

Yaşlılığı sebebiyle rastgele bir işte çalışamayan ve bu bireylere bakacak birilerinin de olmaması gidişatında devlet tarafından yurttaşa aylık bağlanıyor.

HASILATA BAKILIYOR
Bu aylığı almak artık daha basit. Her türlü aylık kazancı 424 TL’nin altında kalan, eşinden ve başka bir yerden kazancı olmayanlar bu ücreti alabiliyor. Başka Bir Deyişle bu dayanak fakirlere yapılıyor.

65 YAŞ ŞARTI
Fakir yaşlı aylığının bağlanabilmesi için şahsın 65 yaşını bitirmiş olması gerekiyor. Aylığı almak isteyenler bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına ve vakıflara müracaatta bulunabilir. Müracaat esnasında çok fazla evrak lüzumu yok. Bürokratik maniler az. Emel yurttaşın tasasına deva olmak. Ödeme üç ayda bir 755 lira olarak yapılıyor, 2018’de 812 lira olacak.

RAPOR ÇOK ÖNEMLİ
Manili ya da çok yaşlı olduğu için bakıma fukara şahıslarla aynı çatı altında yaşayanlara, konutta bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 liraya çıktı. Şu ana kadar 700 bine yakın bireyin faydalandığı uygulama kapsamında milyarlarca lira ödeme yapıldı. Ancak çoğu birey bu uygulamadan habersiz. Koşulları taşıyanlar kesinlikle müracaat etmeli.

Evdebakım aylığı alınabilmesi için bakılacak şahsa, bütün teşekküllü bir sağlık kurumundan sıhhat heyeti raporu almak gerekiyor. Ücret için yüzde 50 ve üzerinde manili olmak gerekiyor. Raporun ‘ağır manili’ kısmına ‘evet’ yazılmış olması da isteniyor.

Konutta bakım aylığı alınabilmesi için manili ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanların birey başına düşen kazancının 847 liradan az olması koşul. Bu aylık, bakıma yoksul bireye değil bakımı yapan bireye ödeniyor. Müracaat ‘Aile ve Sosyal Siyasetler Şehir Müdürlüğü’ne veya ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Borçlarınızı tek yerde birleştirin: 0212 909 15 53

Author Details