Blog

Genel Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans, bankaların acil nakit ihtiyaçları için sunduğu bir kredi ürünüdür. Kredi kartı üzerinden alınan nakit avansın bir benzeri olan taksitli nakit avansın en önemli özelliği adından da anlaşılacağı üzere taksitlendirilebiliyor olması. Krediye alternatif olarak öne çıkan taksitli nakit avansı bankanın sunduğu limitler doğrultusunda alabilir, 12 aya varan vade seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz.


Taksitli nakit avanstan %20 oranında vergi alınmaktadır. Taksitli nakit avans ödemelerinde de asgari ödeme tutarı vardır ancak ödemediğiniz tutar için ayrıca faiz uygulanacağını unutmayın. Hiçbir belgeye ya da başvuru sürecine gerek duymadan acil nakit ihtiyacınızı kredi kartınız üzerinden direkt taksitli nakit avans olanağı sayesinde giderebilirsiniz.
Taksitli nakit avans kullanabilmek için öncelikle bir kredi kartınız olması gerekiyor. Taksitli nakit avansınızı bankanın ATM, mobil ya da internet şubeleri aracılığı ile herhangi bir belge ibraz etmeniz gerekmeden ve başvuru süreci geçirmeden kolayca kullanabilirsiniz.
Bir yıl içinde kredi kartı ekstre borcunuzun %50’sini en az üç kez ödememişseniz tüm borcu ödeyene dek taksitli nakit avans kullanamazsınız.


Taksitli Nakit Avans Hesaplama
Taksitli nakit avans hesaplama işlemi ile bankalardan ne kadar taksitli avans alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yapacağınız taksitli nakit avans hesaplama işlemi, almak arzu ettiğiniz tutar için ne kadar faiz uygulandığını ve aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını gösterir. Taksitli nakit avans hesaplama işlemi sonrasında kredi kartı ürünlerini inceleyerek dilediğiniz kredi kartına internet üzerinden online kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Taksitli Nakit Avansın Avantajları
Taksitli nakit avans kredi kartınızın limiti üzerinden acil nakit para ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlar. Kredi kartınızın limiti ve nakit avans çekme limitiniz yeterli ise taksitli ödeme olanağı ile çekim yapabilirsiniz. ATM veya mobil uygulama üzerinden anlık olarak işlemlerin gerçekleşmesi mümkün. Kredi işlemlerinde olduğu gibi herhangi bir müracaatta bulunmak ve banka ile ilişkiye girmeye gerek yok. Taksitli nakit avans limitinizi ve ne kadar çekebileceğinizi bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans mı Yoksa İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlı?
Nakit ihtiyacınızı gidermek için başvurabileceğiniz iki farklı yöntem olan ihtiyaç kredisi ve taksitli nakit avansın artıları ve eksileri var.
• Geri ödeme süresi: İhtiyaç kredisinde borcunuzu en fazla 36 aya, taksitli nakit avansta en fazla 12 aya vadelendirebilirsiniz.
• Faiz oranı: Genelde ihtiyaç kredisi faiz oranları taksitli nakit avans faiz oranlarından daha düşük olsa da dönem dönem bu durum değişikliğe uğrayabiliyor.
• Başvuru süreci: İhtiyaç kredisi çekebilmek için bankaya belge sunmanız ve müracaat yaparak müracaat sürecinin sonuçlanmasını beklemeniz gerekir. Taksitli nakit avansı ise anında çekebilirsiniz.

Author Details