Blog

Genel Risk Raporu (KKB) Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir?
Findeks Kredi Notu, finans kuruluşlarından kullanılan tüm bireysel nitelikli kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarının detayları üzerinden hesaplanır.

Kredi notu 1 ile 1900 arasında yer alır ve kredili ürünlerdeki gelişmelere göre günlük olarak değişebilir. Finansal ilişkiler açısından değerlendirilecek olursa; ‘1’ en riskli not sayılırken, ‘1900’ en az riskli nottur.

Şahsınıza ait kredi notunu alabileceğiniz gibi diğer şahıslardan da kredi notlarını talep edebilirsiniz. Talebiniz karşı tarafa Findeks tarafından SMS olarak iletilir ve karşı tarafın onay vermesiyle not bilgisi erişiminize açılır.

KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş; kredi notunun doğru bir gösterge olarak kalması için ihtiyaç duyulması halinde kredi notunun hesaplama yöntemini değiştirme hakkına sahiptir.

Findeks Kredi Notumu Neden Bilmeliyim?
Findeks Kredi Notu bankaların müşterilerine kredi kullandırırken referans aldıkları bir nottur. Günlük hayattaki kullanımı giderek yaygınlaşan Findeks Kredi Notu, günümüzde cep telefonu operatörleri, gayri menkul veya araç kiralama firmaları, mobilya ve beyaz eşya bayileri tarafından sorgulanabilmektedir.
Yüksek kredi notu; kredi kullanımı, menkul veya gayri menkul alım, satım, kiralama işlemlerinde fiyat ve vade avantajı sağlayabilmektedir.

Kredi notunu yükseltmek ya da yüksek seviyesini korumak isteyen üyelerimiz için Findeks Not Danışmanım hizmetimiz mevcuttur. Bu hizmet ile üyelerimiz; kendi seçtikleri tarih ve saatte, Findeks Not Danışmanları tarafından aranırlar ve not gelişimleri hakkında kendilerine özel tavsiyeler alabilecekleri bir görüşme yaparlar.

Findeks Kredi Notu Hangi Değerler Arasında Değişir?
Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. Bu dağılıma göre 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır.

Risk Raporu Nedir?
Risk Raporu; kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgilerinden oluşur. Kredili ürünlere ilişkin detaylı bilgiler; Türkiye’deki tüm finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir. Raporda; halen aktif, takibe alınmış veya son 5 yıl içerisinde sorunsuz kapanmış kredilerin ödeme geçmişi gösterilir.

Kendinize ait Risk Raporu’nu düzenli alarak; hangi bankada, sizin adınıza açılmış ne tip kredili hesaplar var, bu hesapların ödemelerinde gecikmeler olmuş mu, borçluluk/limit oranınız ne durumda takip ederek finansal hayatınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Herhangi bir borç ilişkisine gireceğiniz şahıs veya firmalardan Risk Raporu talep ederek alacaklarınızı tahsil edip edememe durumunuz için ön görü edinebilirsiniz.

Şahsınıza ait Risk Raporunu alabileceğiniz gibi diğer şahıs ya da firmalardan da bu raporu talep edebilirsiniz. Talebiniz karşı tarafa Findeks tarafından SMS olarak iletilir ve karşı tarafın onay vermesiyle raporlar erişiminize açılır.

Risk Raporu Bileşenleri
Risk Raporunda aşağıdaki gibi pek çok detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylece kendinize, diğer şahıs ya da firmalara ait finansal performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Bireysel Findeks Kredi Notu Çalışılan Banka Sayısı Kredili Ürünlerin Sayısı

Toplam Limit Toplam Borç
Gecikmedeki Hesap Sayısı Son 18 Aylık Ödeme Düzeni

Gecikmedeki Bakiye Toplamı Takipteki Hesap Sayısı Takipteki Bakiye Toplamı

Risk Raporundaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?
Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif kredilerin ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredilerin bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamındadır.

Author Details