Blog

Genel Neden kredi çekemiyorum

Kredi çekememenizin birden fazla sebebi olabilir. İhtiyaç anında ve acil durumlarda kullanmak için açık olan kredilerden faydalanabilirsiniz. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Bunun sebebi belli dönemlerde devletin getirmiş olduğu yasal düzenlemeler ile bankaların kendi içinde yaptığı düzenlemeler kaynaklı olabilir. Bu yazımızda neden kredi çekemiyorum sorusuna yanıt arayacağız.  

Kredi Çekememe Sebepleri

Bankaların koyduğu prosedürler ile müşteri çıkarlarını korumak amacıyla  geliştirdikleri sistem doğrultusunda işlemler daha zorlu hale gelebiliyor. 2018 yılından itibaren uygulamada olan yeni kurallarla beraber kredi çekmeyi zorlaştırıcı unsurlar da söz konusu oldu. Eğer siz de “Neden kredi çekemiyorum.” diyorsanız muhtemele sebepleri kredi alacak kişinin gelirinin belgelenememesi ya da yetersiz kalması, çalışma durumu, kredi notunun iyi olmaması, hali hazırda aktif bir kredinin olması, kefil durumu gibi maddeler olabilir.

Geçmiş ödemelerinde gecikme yaşayanlar banka skoru düştüğü için kredi çekmeleri zorlaşır.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurusu yaparken yukarıda bahsettiğimiz maddelerin hepsini kredi çekmek için uygun hale getirdiğinizde bu konuyla ilgili önünüzde bir engel de kalmamış oluyor demektir. Gelir durumunuzu belgelemeniz, kredi notunuzu yükseltmeniz ve kefil durumunu çözmeniz durumunda bir sorun da kalmayacaktır. Yine de kredi alırken sizin için en avantajlı olanı seçmeniz gerekmektedir. Size en çok kara geçirecek tutar ve faiz oranlarını saptamalısınız. Anında onay aldığınız için kabul ettiğiniz kredi tutarları geri ödemede size zorluk çıkarabilir. Üstünüze fazladan külfet getiren krediyi çekmeden önce tüm bankaların kampanyalarını ve faiz oranlarını doğru değerlendirerek ödeyebileceğiniz tutarlarda taksitler oluşturmalısınız. En çok dikkat etmeniz gereken unsur ay başına düşen minimum taksit tutarı değil, aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutarı belirleyip vadeyi daha kısa tutmak. Çünkü vade uzadıkça ödeyeceğiniz toplam tutar artmaktadır. Bütün seçeneklerinizi gözden geçirip ondan sonra kredi başvurusu yapmak sizin için daha faydalı olacaktır.

Kredi başvurusu yaparken faiz oranlarını doğru saptamak da büyük önem taşıyor. Çoğu zaman aktif olarak kullandığınız, Maaşınızı aldığınız bankalar size bu konuda daha iyi seçenekler sunabiliyor. Kredi başvurusu yaparken önce kendi bankanızı gözden geçirebilirsiniz.

Genel anlamda eğer krediniz onaylanmıyorsa bu belli noktalara bağlıdır ve başvuru aşamasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bankaların sunmuş olduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz ve  gerekli görürseniz güvenilir kredi danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Author Details