Blog

Genel Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde her türlü ihtiyacınız için kredi çekebilmektesiniz.  Kredi alırken en uygun faiz oranlarını saptamak önemli bir konudur. Herkesin bütçesine uygun kredi almak mümkündür. Ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenmek, diğer bankalarla karşılaştırma yapmak ve başvurularınız için kredi hesaplamalarınızı doğru yapmanız gerekmektedir.

Kredi başvurusu yapmadan evvel genellikle ihtiyaç duyulan tutar hesaplanır bankalar arsında bir karşılaştırma yapılır. Tam bu noktada yani kredi hesaplama ve karşılaştırmada, öncelikle faiz oranına sonra maliyet oranlarına ve diğer masraflara bakmalısınız. En büyük yanılgı, yalnızca faiz oranı üzerinden hesaplama yaparak kullanılacak olan krediye vermektir. Çünkü dosya masrafı, yıllık maliyet oranı ve varsa diğer ilave masraflar, toplam geri ödeme tutarınızı doğrudan etki eder.

kredi hesaplama

Kredi hesaplama işlemi yaparken aklınızda tutmanız gereken noktalardan birisi de, vade süresi ile faiz oranı arasındaki ilişkidir. Kati bir kural olmamakla birlikte vade süresi ne kadar kısa ise faiz oranı da o kadar düşüktür diyebiliriz. Genellikle kredi veren banka, kendi tahsilat süresi ne kadar uzarsa faiz oranını da o oranda arttırır. Yeri gelmişken faiz oranları aralığının Merkez Bankası tarafından belirlendiğini hatırlatalım. Kredi başvurusunun onaylanması ise tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kredi maliyet oranı üzerinden bankaları kıyaslamalısınız.
  • Ne kadar çok bankadan kredi hesaplaması yaparsanız o kadar çok seçeneğiniz olur.
  • En başta ödeyebileceğinizden emin olduğunuz aylık taksit tutarının ne olduğunu net olarak belirleyin.
  • Farklı vade seçeneklerini ve farklı ödeme planlarını gözden geçirin.
  • Bilgi almak adına kredi başvurusunda bulunmayın
  • Yaptırmanızın zorunlu olduğu sigortalar hakkında bilginiz olsun.

Author Details