Blog

Genel Kredi başvurum neden onaylanmıyor?

Kredi Başvurusu yapıyorum onaylanmıyor. Neden ?
Aslında sürekli kendimize kredi başvurusu neden onaylanmaz şeklinde soru sormamız bir yerde yanlıştır, çünkü bu konu ile alakalı her bankanın yukarıda belirttiğimiz üzere kriterleri farklılık gösterdiği için herhangi bir sebepten dolayı ya da sebep göstermeksizin kredinizin onaylanmayacağı gerçeği de vardır. Çekeceğiniz kredi miktarı başvurduğunuz bankanın günlük, aylık ya da genel durumu ile alakalı ret sebebi yaratabilir. Makalenin ana hatlarında kredi başvurusu ile alakalı genel bilgileri esasen anlayabilirseniz ret yemenizin çıkarımını da kendiniz sağlayabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Genel Şart ve Koşullar Nelerdir?

· Daha önce çalıştığınız bankaların kredi kartları ya da çekmiş olduğunuz krediler ile alakalı ödemelerin zamanında yapılmış olması gerekmektedir.

· Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre “Reşit” olmanız yani 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

· Kredi türlerine göre değişen vade seçenekleri olmakla birlikte, genelde taşıt kredilerinde 48-60 ay arasında ihtiyaç kredileri için ise 36-48 ay arasında talep etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Diğer kredi türleri için kredi bul anasayfasını ziyaret edip sitemiz içerisinde arama yapabilirsiniz.

· En az 6 aydır bir firma ya da kuruma bağlı olarak çalışıyor olmanız gerekmekte ve bağlı olduğunuz kurumun (sgk) ödemelerini düzenli gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Eğer kredi çekmeye hazırlanıyorsanız e-devlet üzerinden bu konu hakkında takip yapmanızda fayda olacaktır. 1 gün eksik yatırılmış (sgk) ödemeleri bile kredi alımı konusunda tarafınıza problem yaratabilmektedir.

· Aylık ya da yıllık kazancınızı bankalardan alacağınız ıslak imzalı hesap dökümleri ile beyan etmeniz gerekmektedir, aksi, halde işlemleriniz tıkanma noktasına gelebilir ve tekrar başvuru sürecini başa almak durumunda kalabilirsiniz.

· Eğer gayrimenkulünü ipotekletecekseniz eşinizin hür iradesi ile yazılı bir şekilde bankaya beyan vermesi gerekmektedir.

· Krediler kişinin çalışma ve yaşam şartlarına göre verildiğinden dolayı başvuru yaparken sadece “başvuran kişinin” gelirlerini beyan etmesi gerekmektedir. Konut kredisinde bu husus müstesnadır.

 

Kredi başvuruları hakkında ön bilgiler

Kredi başvurunuzun neden onaylanmadığı konusunu ele alabilmeniz için öncelikle çekeceğiniz kredinin şart ve koşullarını bilmeniz gerekmektedir, istisnasız tüm kredi türlerinde kişi yada kurum üzerinde (krediyi alan) bankanın kendi içerisinde aldığı kriterlerle değerlendirmeler yapılmaktadır. Tüm bunlara istinaden kredi başvurusu yapmadan önce başvuracağınız bankanın kuralları, şartları ve tüm koşulları konusunda ön bilgi aldığınıza emin olun. Ön bilgi demişken ilgili bankaların web sitelerinden ya da çağrı merkezlerinden kredi başvurusu ile alakalı tüm sorularınızı sorabilirsiniz ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Başvurusunun Onaylanmaması ve Findeks İlişkisi

Öncelikle Findeks nedir ? Findeks sizin kredi notunuzdur, tamamen geçmişinize dayalı bankalar ile çalışmalarınızın tamamını ve vergi konusunda ki ödemelerinizin düzenini baz alarak yılın belirli zamanda otomatik olarak düzenlenen ve sicilinize belirli yansıyan puandan ibarettir. Findeks elle tutulur bir belgeye dayalı olmamakla birlikte bankaların sizlere vereceği kredi şartlarını belirlemesinde önemli rol oynayan ilk üç faktörden birisidir. Tüm bunlardan dolayı kredi başvunuzun onaylanması için findeks puanınızı yüksek tutmanız gerekmektedir.

Eğer kredi başvurusu ile alakalı anlamadığınız bir husus var ise bizi hiç çekinmeden arayabilir, mesaj atabilirsiniz. Dilerseniz ofisimize gelerek ücretsiz detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizlere memnuniyetle yardımcı olmak isteriz.

Author Details