Blog

Genel Kapalı Takip Nedir?

Kapalı takip, kırmızı kalem olarak bildiğimiz yasal takip süreci yaşamış müşterileri ifade eder. Daha önce bir banka ya da finans kuruluşunun ürününü kullanan müşterilerin, ürünün geri ödemesini 3 dönem geciktirmesi ve avukatlık olması durumuna halk arasında kara liste denir. Bu durum aslında müşterinin takipli olmasıdır.

Avukatlık olunan borcun devam etmesi durumu ise açık takip durumudur ve bu müşteriler borçlarını ödemeden yeni bir kredi kullanamazlar ( Maaşı Taşınan ve PTT Emeklileri Hariç ). Açık takip kayıtları, KKB ( Kredi Kayıt Bürosu) raporlarında görünmektedir.

Ödenmiş takipli borcun KKB raporlarında 60 ay süreyle görünmeye devam etmesi nedeniyle “5 yıl geçmeden kredi ya da kredi kartı ürünleri kullanılamaz” gibi bir algıya sebep olmuştur. Ancak takipte olan borç ödendikten sonra kullanılan diğer banka ürünlerinin düzenli olması halinde bu süre 6 aydır. Emeklilerde ise maaş taşıma karşılığında beklemeye gerek yoktur.

Kredi almanıza engel olarak bildiğiniz birçok husus bankacılık mevzuatları içerisinde rahatlıkla aşılabilen durumdur. Bu sebeple kredi kullanmak istiyorsanız mutlaka profesyonel ve güvenli bir kredi danışmanlık firmasından hizmet alınız. .

Author Details