Blog

Genel İşsizim kredi alamıyorum

İşsizim kredi alamıyorum

İşsiz olduğunuzda bir krediye hak kazanmak mümkündür, ancak sağlam bir kredi geçmişine ve başka bir gelir kaynağına ihtiyacınız olacak. Eğer siz de işsizim kredi alamıyorum diyorsanız, bu aslında imkansız değil.

İster beklenmedik bir şekilde işsiz olun, isterse seçim (emeklilik durumunda), borç verenler, zamanında düzenli ödemeler yapabileceğinize onları ikna edebildiğiniz sürece size kredi vermeyi düşüneceklerdir.

Borç veren kurumların görmek isteyecekleri kriterler

Güçlü kredi geçmişi: Çok az gecikmiş veya hiç ödenmemiş (özellikle son yıllarda) kredi raporunuzdaki zamanında ödeme modeli, borç verenlere borcu sorumlu bir şekilde yönettiğiniz konusunda güvence verebilir. Çoğu kredi veren, iflas veya haciz gibi olumsuz olaylardan arınmış kredi raporlarını da tercih eder.
Kredi puanı: Borç verenler tipik olarak farklı kredi türleri için minimum kredi puanı gerekliliklerini belirler ve en iyi kredi tekliflerini en düşük faiz oranlarına ve ücretlere sahip olanlar çok iyi veya istisnai aralıklarda kredi puanlarına sahip borçlular için ayırırlar. Kredi puanları, kredi raporlarınızdaki veriler kullanılarak hesaplanır, bu nedenle kredi geçmişiniz iyi durumdaysa, kredi puanınızın sağlam bir temeli olur.
Düzenli gelir: Borç verenler, kredi ödemelerinizi her ay yapabileceğinizi bilmelidir. Bir maaş çeki olması gerekmez, ancak kredi ödemelerinizi karşılamaya yetecek kadar güvenilir ve aylık harcamalarınızı karşılamaya yeterli bir veya daha fazla gelir kaynağına sahip olmanız gerekir. Siz de işsizim kredi alamıyorum diyorsanız aşağıda sıraladığımız kriterlere de bir göz atabilirsiniz.


Başka Alternatif Bir Gelirle Krediye Hak Kazanabilir miyim?

İstihdam belgesi sağlayamazsanız, borç veren kurum diğer gelir kaynaklarını doğrulamak için mali kayıtlarınızı gözden geçirmek isteyecektir. İşsizlik yardımları gelir akışınızın bir bölümünü temsil edebilirken, geçici nitelikleri, yalnızca onlara güvenmemeniz gerektiği anlamına gelir. Borç verenlerin kabul edebileceği diğer gelir türleri şunları içerir:
• Sosyal Güvenlik yardımı ödemeleri
• Emeklilik fonları veya diğer emeklilik ödeneği ödemeleri
• Engellilik geliri
• Nafaka veya nafaka
• Devlet yıllık gelir ödemeleri
• Bir tröstten düzenli gelirler
• Yinelenen faiz veya temettü ödemeleri
• Veterans Affairs avantajları
• Sosyal Yardım
• Eşinizden veya partnerinizden gelen gelir (eğer kredi üzerinde bir müşterek ise)
• Gelir akışlarını kanıtlamanın yanı sıra, şimdi (örneğin bir tasarruf hesabında) veya daha sonra önemli miktarda nakit kaynağına erişiminiz olduğuna dair kanıt göstererek de bir krediye hak kazanabilirsiniz.
Borç verenin kabul edebileceği birkaç durum:
• Serbest çalışma için bekleyen bir iş teklifi veya sözleşmesi
• Gayrimenkul, menkul kıymet veya diğer yatırım amaçlı gayrimenkullerin satışı bekleniyorsa
• Yaklaşan bir miras


İşsizken Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir kredi almadan önce, istihdam durumunuz ne olursa olsun, anlaşmaya göre krediyi tam olarak geri ödeyebileceğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olmanız önemlidir. Tek bir ödemeyi kaçırmak kredinize önemli zarar verebilir ve tamamen temerrüde düşmek kredi geçmişinizde büyük bir leke bırakacaktır. İşsizim kredi alamıyorum diye düşünüyorsanız bu bir hayal değil.
Kredinin ömrü boyunca aylık ödemeleri karşılama kabiliyetiniz konusunda gerçekçi olun. Herhangi bir şüpheniz varsa, krediyi atlamayı veya rahatça ödeyebileceğiniz daha düşük bir tutarı ödünç almayı düşünün.
Borç veren kurumlar, gelir kaynaklarınızın niteliğine ve hacmine bağlı olarak, işsizlik nedeninizi ihtiyatlı olarak değerlendirebilir, bu da kredi tekliflerini çeşitli şekillerde değiştirmelerine neden olabilir:
• Uygun olduğunuz kredi tutarlarını düşürmek
• Kredinin daha kısa sürede tam olarak geri ödenmesini beklemek
• Borçta temerrüde düşerseniz, ödemeyi takip etme maliyetlerini dengelemek için daha yüksek faiz oranları ve olası başlangıç ücretleri talep etmek
• Bir ödemeyi kaçırma olasılığınızı azaltmak için banka hesabınızdan otomatik kesintiler yoluyla ödeme talep etme


Kişisel Kredi Nereden Alınır

Gayrimenkul veya araba gibi mülklerle güvence altına almanızı gerektirmeyen kişisel bir kredi, nakit parayı hızlı bir şekilde hazırlamak için en uygun kredi türüdür. Bireysel krediler birçok kredi verenden alınabilir.
İşsiz olsun ya da olmasın, herhangi bir kredi aramaya başlamak için harika bir yer, çek hesabınızın bulunduğu finans kuruluşudur. Otomatik karar verme dünyasında bile, kurulmuş bir ilişki yine de sizin lehinize çalışabilir.
Tercih ettiğiniz kurum bir banka ise, kredi danışmanlık şirketine de kredi başvurusunda bulunmayı düşünün. Genellikle rekabetçi oranlara sahiptir ve ayrıca bankalardan daha düşük kredi puanı gerekliliklerine sahip olabilir. Kredi danışmanlık şirketleri daha önce belirledikleri bir oran üzerinden ücret tahsil ederler. Bu yazımızda işsizim kredi alamıyorum diyenler için yapması gerekenleri derledik.

Author Details