Blog

Genel Hes kodu nasıl alınır? Hes kodu nasıl sorgulanır? Hes kodu nerelerde zorunludur?

Pandemi ile birlikte ülkemizde kısıtlamalar ve yeni düzenlemeler meydana geldi. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması da bunlardan biri ve belki de en önemli uygulaması. HES uygulaması yardımıyla bölge sakinleri koronavirüs konusunda kontrol ve takip edilebiliyor. Sağlık Bakanlığı salgını kontrol altına almak için “HES Yönetmelikleri” uygulamasını başlattı.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodunu birçok şekilde edinebilirsiniz. Bunlardan biri, HES kodunu aralarında boşluk bırakarak HES yazarak kısa mesaj (SMS) yoluyla almaktır. Kimlik kodu T.C. Kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün olarak) yazılır ve 2023’e gönderilir. Diğer bir yöntem ise, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını telefonunuza indirip HES kodu işlem bölümünde HES kodu oluştur butonuna basıp ardından kod son kullanma tarihini seçerek elde edilebilir. Dilerseniz E-Devlet üzerinden de HES kodu üretebilirsiniz.

HES KODU NERELERDE KULLANILIYOR?

Artık HES kodları zorunlu komutlar haline geldi ve birçok yerde kullanılabilir. İşyerinde şehirler arası seyahat edin (otobüs, tren, uçak). Tüm halka açık yerlerde kullanılmaya başlandı. 15 Ocak’tan itibaren İstanbul Kart’ta HES kodunu tanımlamayan kişiler toplu taşıma kullanamayacak. İstanbul Kart’ın HES kodu nasıl tanımlanır? Bu soru vatandaşların en merak ettiği sorudur. HES kodunuzu oluşturduktan sonra https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine gitmeniz ve bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir. Bu işlem ile HES kodunuz İstanbul kartınıza tanımlanacaktır.

Author Details