Blog

Genel Hangi emekli çift maaş alır

Doğu kavramına dikkat.

Sosyal güvenlikte Bazı şartlarda özellikle de kadın emeklilere çift maaş hakkı tanınıyor. Çift maaş hakkı sadece emekliye değil dul ve yetimleri de sağlanıyor. Dul kavramı kadınlar için kullanılsa da bu kapsama erkeklerde giriyor. Çoğu emekli aldığı maaşın kesilebileceği endişesi ile veya bilmediği için ikinci maaş hakkını aramıyor.

Üçe kadar yolu var.

Örneğin kadın SSK emeklisi eşi vefat etmiş bağkur emeklisi ise dul aylığı alıyor. Vefat eden eş SSK veya bağkurlu ise dul emekli eş maaşın yüzde ellisini, eş emekli sandığına tabi ise maaşın %75 ini alıyor. Bazı durumda emekli kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı doğuyor. Ancak ikinci maaş konusunda memur emeklileri dertli.

 
ÇOĞU KİŞİ BİLMİYOR
Çift maaş hakkı sadece emekliye değil, dul ve yetimlere de veriliyor. Dul ifadesi genellikle kadınlar için kullanılsa da bu kapsama erkekler de giriyor. Çoğu emekli, aldığı maaşın kesilebileceği endişesiyle veya bilmediği için ikinci hatta üçüncü maaş hakkını aramıyor. Buna karşılık bazı SGK çalışanlarının bilgi eksikliği nedeniyle bu konuda yanlış yönlendirme yaptığı söyleniyor.

Author Details