Blog

Genel Emekliye sağlık zammı.

Emekliler başta olmak üzere sıhhatteki katkı hisselerinden yakınan yurttaşlara iyi haber. Sağlık Bakanı Demircan, ‘Sağlık Kurumularda alınan katkı hisseyi için çalışma başlattık’ dedi. Emeklinin ücreti bütün uyuyacak.

Sağlıktaki katkı hisselerinden yakınan emeklilerin de aralarında olduğu yurttaşlara müjde geldi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, özel sağlık kurumulardan alınan katkı hisseleri ile alakalı yurttaşlardan gelen şikayetler üzerine bir çalışma başlattıklarını, belirtti ve “Yurttaşın katkı hisseyi yükünü eksilteceğiz” dedi.

“FİYATLAR YENİLENECEK”

Mecliste bazı gazeteciler ile sohbet eden Bakan Demircan, özel sağlık kurumularda alınan katkı hisseleri ile alakalı SUT’ta Sağlık Uygulama Bildiriyi çalışma yapılacağını söyledi. Demircan, önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir araya geleceklerini söyleyerek, “SUT hakikatinde Çalışma Bakanlığı başka bir deyişle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mevzusu ama beraber çalışacağız. Bizim SUT’taki yeni fiyatların yenilenmesi mevzusunda katkımız olacak.Temel kasvetin bir kaynağı o; katkı hisseyi fiyatlarının hudutlandırılması dahil” dedi. 8 yıldır SUT’taki maliyetlerin aktüellenmediğinin, revize edilmediğinin altını çizen Demircan, “Özel için de devlet kendi sağlık kurumuları için de üniversite sağlık kurumuları dahil bunu yapmamış. Siz bunu yapmayınca elbette ki hizmet veren müesseselerin hastadan alacağı katkı hisseyi mevzusunda kasvet oluyor. Bunların aktüellenmesi gerekli” dedi.

Demircan, maliyetlerin aktüellenmemesinin katkı hisselerini de etkilediğinin altını çizdi ve şöyle dedi:

“Yapacağımız çalışma ile yurttaşın üzerindeki katkı hisseyi yükünü gevşeteceğiz. Şu anda özel sağlık kurumular SUT’tan aldığı fiyatları noksan bulduğu için fark arz ediyor yurttaştan. Yurttaşa yüklüyor bunu ve belirli bir hudut içinde alıyor bu farkı. SUT’taki fiyatlar yenilenecek.”

Author Details