Blog

Genel Emekliye iki ikramiye masada

Toplu sözleşme görüşmelerinde de ele alan ‘emeklilere yılda 2 ikramiye verilmesi’ konusu hükümetin gündeminde. Ayrıca, emekliye 100 liralık seyyanen zam da bugün tartışılacak.

SENDİKALAR KATILIYOR

Toplu sözleşme görüşmeleri, Ağustos’ta yapılmıştı. Bu görüşmelerde ele alınan sadece karara bağlanmayan konular bugün ‘Kamu Personel danışma Kurulu (KPDK)’ gündemine geliyor. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında yapılacak toplantıya, işyar-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları katılacak.

SÖZLEŞMELİYE KADRO

Emeklilere ve memurlara dini bayramlarda ikramiye verilmesi toplu sözleşmede masaya gelmişti. Mevzu şimdi yarınki Personel danışma Kurulu’nda ele alınacak. Senenin son toplantısını yapacak kurulda işgören-Sen’in geçici sözleşmeli işçilerin (4/B ve 4/C’liler) kadro durumu başta olmak üzere birçok mevzuyu masaya taşıyacağı belirtildi.

DİNİ BAYRAMLARDA

Toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelip karara bağlanmayan bu konular içinde emeklilere ve memurlara dini bayramlarda ikramiye verilmesi de bulunuyor. Eğer antak kalma sağlanırsa yılda 2 kez birer maaş olmak üzere bayram ikramiyesi verilmesi sağlanacak. Öte yandan, SSK ve Bağkur emeklilerinin yılbaşı zammı da ortaya çıkmaya başladı.

3 OCAK’TA NETLEŞECEK

SSK ve Bağkur emeklilerinin yılbaşı zammı da ortaya çıkmaya başladı. Kesin rakam 3 Ocak’ta açıklanacak. Halen en düşük esnaf emeklisi aylığı 1260 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaş yüzde 3.43 artışla 1303 liraya çıkacak. 2000’den önce emekli olan SSK’lının en düşük maaşı 1535 liraya, 2000-2008 içinde emekli olanlarda 1204 liraya ulaşacak.

SEYYANEN 100 LİRA ZAM

SSK ve Bağkur emeklilerine geçen yıl yapılan 100 liralık seyyanen zammın, bu yıl içinde emekli olanlar ve gelecek dönemde emekli olacaklar için de uygulanması gündemde. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nden intibak vizesi çıkarsa, 2000’den sonrasında emekli olanlar 50-355 içinde zam alacak. Türkiye Emekliler Derneği’nin verdiği bilgiye gore, karar 5 milyon emekliyi etkileyecek.


Author Details