Blog

Genel Emekliye ekstra zam!

Emekliye ekstra zam!

Ocakta maaşları artacak emekliler için 3 extra zam da gündemde. Karar çıkarsa, tüm emekliler ek ödeme zammına, 2000 yılı ve daha sonra emekli olanlar 355 liraya varan intibaka, yeni emekliler ise 100 lira seyyanen artışa kavuşacak.

Hem SSK hem Bağ- Kur bununla birlikte işyar emeklilerinin maaşı Ocak’ta artacak. 2018’in ilk ayında; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon zammı, memur emeklilerine yüzde 4 zam ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılacak. Emekliler bir taraftan Ocak artışını merakla beklerken; fazladan zamlara da odaklandı.

İşte emeklilerin beklediği düzenlemeler:

YÜZDE 8-9 EK ÖDEME:

yaklaşık 12 milyon emeklinin hesabına her ay net maaşlarıyla birlikte ek ödeme de yatırılıyor. Geçmişteki vergi iadesi sisteminin yerine getirilen ek ödemede tutar, maaş üzerinden belirleniyor. 900 liranın altındaki maaşlara, net aylığın yüzde 5’i oranında ek ödeme yapılıyor. Daha yukarıdaki maaşlarda ise ek ödeme oranı yüzde 4. Şimdi bu ek ödemenin yüzde 8 veya yüzde 9’a yükselmesi gündemde. Bu durumda tüm emeklilerin geliri artacak. 2 bin lira maaşı olan emekli, her ay 80 lira ek ödeme alırken, bu meblağ 160 veya 180 liraya çıkacak.

SEYYANEN 100 TL

Yeni emeklilere ve emeklilik için gün sayanlara 100 lira seyyanen zam ihtimali var. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine geçen yıl yapılan 100 liralık seyyanen zammın, bu yıl içinde emekli olanlar ve gelecek dönemde emekli olacaklar için de uygulanması gündemde. Emekli dernekleri, memur emeklilerinin maaşlarına 2015’te yapılan averaj 100 liralık artışta süre sınırı olmadığını, 2016 ve sonraki yıllarda emekli olanların da faydalanmaya devam ettiğini belirterek, “Buna karşın SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 100 liralık iyileştirilmesi 2016 ile sınırlı kaldı. Durum düzeltilmeli” diyor.

355 TL İNTİBAK ARTIŞI

2000 yılı ve ondan sonra emekli olanlara intibak zammı için karar vakitı yaklaştı. Anayasa Mahkemesi’nden intibak vizesi çıkarsa, emekliler yeni bir zamma kavuşacak. Maaşlar yeniden hesaplanacak, intibak zamları belirlenecek. Türkiye Emekliler Derneği’nin verdiği bilgiye bakılırsa, karar yaklaşık 5 milyon emekliyi kapsayacak. İlk intibakta 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK’lıya 50 ile 355 lira içinde artışlar yapılmıştı. Yeni intibakta da artışların bu seviyede olması planlanıyor.

NAKİT SIKINTISI BİTECEK

Emekliler ek olarak; bayram ikramiyesi, maaş avansı ve faizsiz kredi benzer biçimde düzenlemelerin de hayata geçirilmesini bekliyor. Bu düzenlemeler nakit sorunsına son verecek..

Author Details